Jakim sposobem zminimalizować zużycie paliwa w aucie?

Posted on 31/01/2019 12:19pm

W naszych czasach samochody są powszechnym i stosunkowo tanim środkiem transportu, na który może w zasadzie pozwolić sobie każdy, kto wyrazi chęć jego posiadania (oczywiście nie mówimy o autach nowych, tylko z drugiej ręki, których ceny zaczynają się od wysokości średniej miesięcznej płacy). Niestety samo kupienie auta jest dopiero początkiem nakładów pieniężnych, ponieważ poza obowiązkowym ubezpieczeniem, za którego brak nakładana jest nam surowa i mocno odczuwalna finansowo kara (powyżej 3 tys zł), musimy również zadbać o aktualne naprawy, okresowe przeglądy i w końcu o samo paliwo. Problemem większości osób, które posiadają auto, jest uporanie się z jego apetytem na paliwo – zwłaszcza początkujący kierowcy mają skłonności do szybkiej i nieekonomicznej jazdy. Jak więc sprawić, żeby auto zaczęło mniej spalać?

zbiorniki, zbiorniki na paliwo
Source: http://environmental.kingspan.pl/
Zacząć wypada od tego, że podstawą jest ekonomiczna jazda. Dużo zależy od samego kierowcy: jeżeli nie będziemy porywczo przyśpieszać i zwalniać, a przy tym będziemy starali się nie przekraczać za wysokich obrotów, z pewnością samochód odwdzięczy się nam bardziej efektywną jazdą.

Zawsze bądź na czasie w tych dziedzinach, które Cię ciekawią. Jeżeli poszukujesz uzupełniających treści, kliknij w wyznaczony link, a tam czeka na Ciebie masa współczesnych wątków z tego działu.

Jeżeli mimo porzucenia złych nawyków, które towarzyszyły nam dotychczas przy prowadzeniu auta zmniejszenie poboru paliwa nie będzie nas zadowalało, powinniśmy zainteresować się w miarę świeżym zjawiskiem, jakim jest ecotuning. Polega on na ulepszeniu pracy silnika oraz zredukowaniu jego zapotrzebowania na benzynę przede wszystkim dzięki przeprogramowaniu sterownika pracy silnika. Takie rozwiązanie zazwyczaj sprawia, że samochód nie tylko nie traci mocy (a czasem ją nawet zyskuje), ale również w każdym wypadku udaje się spowodować, że silnik zużywa mniej paliwa.

Źródło artykułu - ProRacing

W przypadku tradycyjnych silników możemy uzyskać ok. 10% mocy, zaś silniki wysokoobrotowe, mające większe rezerwy, zazwyczaj zyskują powyżej 20% mocy. Warto wspomnieć, że aby ecotuning był efektywny powinien być realizowany przez doświadczony i sprawdzony wcześniej przez nas warsztat, co więcej każdą przeróbka powinna być kontrolowana na bieżąco, tak, abyśmy nie byli negatywnie zaskoczeni zmianami w specyfice pracy silnika. Dzięki takiemu tuningowi – przede wszystkim w przypadku nowych silników - można być pewnym, iż osiągnięte rezultaty nie będą miały żadnych szkodliwych skutków.

Doczytaj:Tags: efekty, jazda