Sprężyny są wszędzie

Posted on 21/06/2023 7:50am

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny są w większości przedmiotów codziennego użytku? Wystarczy porozglądać się wokół siebie, by wymienić co najmniej kilka przedmiotów, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, ale bardzo istotna.


Sprężyny
Source: http://www.vanel.com
A sofa? Oczywiście, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w kręgosłup przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja (zobacz płaszcze grzewczo chłodzące) sprężyn poszła do przodu od tamtego czasu znacznie i teraz sofy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i tego typu przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cała amortyzacja kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy na podwozie, albo pod maskę z łatwością, gołym okiem zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny
Source: http://www.vanel.com
Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, trzeba rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić także sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy warto zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku możemy kupić bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała - możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

Tags: zegarek, zabawa, KOŁO, materac, sprężyny, kiosk, otwieracz, przykłady, element, słoik