Sprężarki tłokowe

Posted on 19/10/2023 8:21am

Sprężarka tłokowa
Source: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to grupa urządzeń, które są dedykowane do sprężania powietrza lub innych gazów.
Biorąc pod uwagę mechanizm ich działania, można podzielić je na sprężarki wyporowe, do których należą sprężarki tłokowe oraz przepływowe (wirowe).Sprężarki tłokowe znajdują szerokie zastosowanie głównie w przemyśle, w charakterze urządzeń sprężających, które jest wykorzystywane do:

- napędzania urządzeń pneumatycznych, wykorzystywanych m. in. w górnictwie , a także budownictwie, - uruchamiania wysokoprężnych silników spalinowych,- zwiększania ciśnienia gazów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym,- napędzania hamulców pneumatycznych,- napełniania butli gazami.

Efektywność sprężarek tłokowych, dla gazu zassanego, mieści się w przedziale od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w przypadku ciśnienia tłoczenia, wartości mieszczą się w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa.

Kliknij ochoczo ten link - znajdziesz w tamtym miejscu równie niebanalne informacje. To ważny link, który też jest warty zainteresowania!

Sporą zaletą sprężarek tego rodzaju, jest ich możliwość tworzenia wysokich ciśnień, a minusami spore gabaryty i waga, nieodzowność używania zbiorników wyrównawczych , a także zagrożenie zabrudzenia gazu olejem, stosowanym do zabezpieczania cylindra.

Sprężarka tłokowa składa się z korpusu sprężarki, głowicy wraz z zaworami oraz układu korbowego.Gaz znajdujący się w sprężarce podlega sprężeniu w skutek przemieszczania się tłoka, który przesuwając się w dół powoduje otwarcie zaworu ssącego i napływ powietrza do cylindra (suw ssania), w następnej kolejności przemieszczając się w górę wywołuje zamknięcie zaworu ssącego i sprężenie powietrza znajdującego się w cylindrze, które po osiągnięciu wymaganego ciśnienia zostaje wytłoczone za pośrednictwem zaworu tłocznego. Ze względu na charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Szersze informacje na temat maszyn służących do sprężania i oczyszczania gazów, takich jak np. sprężarki śrubowe odszukasz.

Tags: Silnik, sprężarki, hamulce, gaz