Nauka języka polskiego dla obcokrajowców

Posted on 05/02/2018 4:32pm

Obecnie umiejętność posługiwania się językami obcymi jest niezwykle istotna i pożądana. Dzięki niej wyprawy do innych krajów są łatwiejsze, gdyż umiejętność porozumiewania się w danym języku umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości stresu. Jest to ważne również w razie wyniknięcia groźnych sytuacji, przykładowo urazu przy pracy.
Generalnie przy znajomości obcej mowy łatwiej można poradzić sobie z różnymi zwykłymi kwestiami w innym kraju. Z tego powodu coraz więcej osób aktualnie podejmuje naukę języków. Z pewnością najbardziej popularny na świecie jest język angielski, którym można porozumieć się w większości państw na świecie. Chęć nauki obcej mowy często także spowodowana jest zawarciem związku z osobą z obcego państwa i wyjazdem do niego na zawsze. Również języka polskiego uczy się spora grupa obcokrajowców. Dlatego przykładowa fraza „korepetycje online” wyszukana w Internecie daje dużo wyników.

Trudności polszczyzny
Książki
Author: Matthew
Source: http://www.flickr.com
Wielu obywateli innych krajów zgadza się, że język polski jest bardzo kłopotliwy do nauczenia się dla osoby, która wcześniej nie miała z nim styczności. Wynika to w dużym stopniu z problemów w wymowie, wywołanych występowaniem w polszczyźnie dużej liczby „szeleszczących” głosek, jakich nie znajdzie się w żadnej innej mowie. Z tej przyczyny niejednokrotnie osoby, które nauczyły się polskiego, nie są w stanie wyeliminować obcego akcentu. Język polski ma także trudną gramatykę ze względu chociażby na duża liczbę przypadków, przez które się odmienia. Mimo wszystko wielu ludzi z zagranicy bardzo dobrze język polski opanowuje.

Sposoby nauki
Polszczyzny można uczyć się różnymi sposobami. W Polsce na przykład działa wiele szkół oraz organizacji działających przy uczelniach wyższych, które nauczają języka polskiego obcokrajowców (zobacz więcej). Rzecz jasna podobnie jak w przypadku każdego innego języka, możliwa jest samodzielna nauka polskiego za pomocą książek. Jest to jednak szczególnie kłopotliwe ze względu na konieczność poznania zasad wymowy. Wykorzystywane są także sposoby bardziej nowoczesne. Możliwe są przykładowo konwersacje dla obcokrajowców online, dzięki którym określony człowiek bez wychodzenia z domu może pobierać lekcje obcego języka.

Author: k.s.