Najnowsze technologie zapewniają lepsze i bardziej bezpieczne życie, zwłaszcza te wykorzystywane w medycynie. Komórki macierzyste są tego dobrym przykładem

Posted on 29/11/2019 7:23am

W niektórych działaniach konieczne są specyficzne warunki. Weźmy najprostszy przykład: lodówka. Co by było, gdyby nam się nagle popsuła? No tak kłopot, gdyż wiele produktów, jakie w niej przechowujemy potrzebują właśnie specjalistycznych warunków, jakie zapewniają specjalne parametry, szczególnie temperatura. Jeszcze bardziej specjalistyczne warunki są wymagane w przypadku przewożenia ludzkich organów lub przechowywania próbek biologicznych. Osobom się tym trudzącym znane są takie terminy, jak ultrazamrażarki, NIR lub ciekły azot w kriobiologii.


badania w laboratorium
Author: Iqbal Osman
Source: http://www.flickr.com
Ciekły azot znajduje się w 78procentach w atmosferze.

Czy znasz już tak świetny serwis (https://www.mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-warszawa)? Odnajdziesz w tamtym miejscu istotnie sporą ilość użytecznych informacji na podobny temat. Przeczytaj a nie będziesz żałować!

W celach handlowych tworzy się go w kriogenicznych Jednostkach Rozdziału. To tam właśnie powietrze atmosferyczne jest czyszczone i schładzane w celu skroplenia. W takim procesie określone gazy są odseparowywane w trakcie destylacji frakcyjnej w kriogenicznych wartościach temperatury. Ciekły azot wymaga specjalistycznych warunków – jest więc przechowywany i transportowany w specjalistycznych, izolowanych próżniowo zbiornikach oraz cysternach w temperaturach przedziału od minus 196 stopni do minus 155 stopni Celsjusza.

Czy przeczytane w tym miejscu informacje uważasz za niebanalne? Jeżeli tak, to więcej zobaczysz w ofercie (https://www.mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-krakow), która także bez wątpienia będzie nęcąca.

Z tej przyczyny niezbędne okazują się specjalne ultrazamrażarki.

praca nad próbkami biologicznymi
Author: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Source: http://www.flickr.com
Kriobiologia to dziedzina badawcza, która korzysta z bogactwa biologii i fizyki. Jest to niezwykle precyzyjna nauka odnosząca się do warunków, w których ma miejsce krioprezerwacja życia i funkcji biologicznych w ekstremalnie niskich wartościach temperaturowych (dochodzących do minus 196 stopni Celsjusza). Kriobiologia laboratoryjna polega na zamrażaniu w ciekłym azocie preparatów biologicznych (komórki, tkanki) w różnych torebkach, fiolkach, które umieszczamy w systemach butlowych oraz specjalnie stworzonych do takich zadań zamrażarkach kriogenicznych.

Wspomagane one są ponadto nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a również bardzo zaawansowanymi technologiami informatycznymi. Oba te ulepszenia maksymalizują system mrożenia jednocześnie podnosząc jakość i bezpieczeństwo zamrożonego materiału biologicznego. Krioprezerwacje z powodzeniem wykorzystuje się w instytucjach badawczych, bankach krwiodawstwa, laboratoriach in-vitro, bankach nasienia oraz innych bankach roślin czy komórek macierzystych. Nieco więcej na temat NIR i pozostałych specyficznych pojęć można zobaczyć w serwisie .

Spora różnorodność technicznych rozwiązań w dziedzinie mrożenia próbek biologicznych, szczególnie w ciekłym azocie, odgrywa niezwykle istotną rolę. Poprawia to i polepsza pracę laboratoryjną biotechnologów, jednocześnie nowatorskie rozwiązania teleinformatyczne zapewniają pełną dbałość o bezpieczeństwo przechowywania zamrożonych próbek. To niezwykle ważne w takich działaniach – pełne bezpieczeństwo i najbardziej nowoczesne technologie.