Konsekwencje odradzania się gmin żydowskich

Posted on 22/11/2018 7:50am

Polska jak zapewne wiadomo była przez długi okres miejscem tolerancji religijnej. Brzmi to niczym bajka, zważywszy, postępowanie na boiskach piłkarskich. Swego czasu tak było. Czy to oznacza że jesteśmy nietolerancyjni? Nie, choć istnieje taki nurt w naszej kulturze. Jak temu przeciwdziałać? Odpowiedź jest prosta - edukacja. Przyczyną negatywnych obyczajów jest ignorancja. Niestety, nie jest to takie proste.

nauka
Author: Luis Vidal
Source: http://www.flickr.com
Na całe szczęście po 1989 r. sytuacja powoli się odmienia. Powodów zapewne jest wiele; otwarcie na świat, możliwość jeżdżenia po świecie bez większych problemów - starczy dowód czy paszport wyszperać z szuflady, do tego odpowiednie środki i gotowe. Innym powodem tego że stajemy się bardziej liberalni jest odradzanie się istniejących u nas ongiś wspólnot. Przykładem może być Gmina Żydowska (szczegóły na stronie). Po powiedzieć to należy trudnych doświadczeniach dwudziestego wieku, odradzają się gminy żydowskie. Do świadomości naszej powraca ważny utracony aspekt naszego życia. Ważkim elementem w tym niełatwym procesie jest aranżowanie miejsc w których możemy poznać kulturę.Tę funkcję spełnia przykładowo Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu. Fundacjanadzorująca szkołę stworzyła szkołę o unikalnym programie - nie jest to wyłącznie szkoła żydowska, a więc nauczająca języka hebrajskiego i historii żydów, ale także tak wyjątkowych w polskich podstawówkach przedmiotów jak etyka czy logika -> dowiedz się więcej o szkole. Naturalnie Szkoła - kliknij w link - Dialogu Kultur we Wrocławiu swą aktywnością wpływa nie wyłącznie na uczniów owej szkoły ale również ich na otoczenie, znajomych, rodziców.

nauka
Author: Susanna Arus
Source: http://www.flickr.com
Sposób patrzenia na życie który jest słuchaczom przedstawiany w sposób naturalny zostaje przekazywany dalej. W ten sposób wrocławska szkoła żydowska się przyczynia do obniżenia antysemityzmu, a to niezwykle ważne. Kolejną poważną rzeczą jest komunikowanie o współczesnym dorobku judaizmu, swojego rodzaju krok do przodu poza straszną historię sprzed ostatnich siedemdziesięciu lat, bowiem historia Żydów wbrew powszechnemu przekonaniu nie zakończyła się razem z Drugą Wojną Światową. Dzisiejszy Izrael to państwo ciekawe, mające spore związki z Polską o którym praktycznie nie wiemy nic. Dobrze jest poznać współczesność narodu, bez jakiego nie bylibyśmy tym kim dziś jesteśmy.

Tags: edukacja, historia, fundacja, nietolerancja