Jakie studia wybrać?

Posted on 30/11/2021 1:27pm

Ostatnio w Polsce znacznie zwiększył się odsetek ludzi studiujących na wyższych uczelniach. Pojawiło się bowiem przekonanie, że jedynie osobom wykształconym uda się zdobyć wysoko płatną posadę. Niestety nie zawsze jest to prawdziwe. Nierzadko okazuje się, że jest w Polsce duża liczba osób z wyższym wykształceniem na danym kierunku i większa część z nich jest bez pracy. Ma to miejsce szczególnie w przypadku części kierunków o charakterze humanistycznym, na które jest bardzo dużo chętnych.
Studenci
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Ogólnie więcej jest kandydatów na takie kierunki niż na przykład na uczelnie techniczne. Z kolei dużo absolwentów politechnik wyjeżdża do innych krajów, gdyz tam praca w określonym zawodzie znacznie bardziej się opłaca niż w Polsce. Ponadto coraz częściej wybierane są kierunki nowe, takie jak na przykład oligofrenopedagogika (więcej o tym). Pod tym obco brzmiącym określeniem kryje się nauczanie ludzi niepełnosprawnych umysłowo, a zatem między innymi nauczanie dzieci z zespołem Downa.

książki
Source: http://www.sxc.hu/
Często wybierane kierunkiJak już było wspomniane, chętniej wybierane są kierunki o charakterze humanistycznym. Ostatnio ogromnie popularne stało się między innymi kulturoznawstwo. Stałą popularnością cieszy się filologia polska oraz filologie obce.

Intryguje Cię, co to są moje źródła (http://ipschool.pl/pl)? Jeśli tak, to trzeba kliknąć w wskazany link i pod nim przeczytasz wiele frapujących treści na ten temat.

Poza tym na uniwersytetach jest spora liczba młodych ludzi studiujących prawo. Należy ono do kierunków trudniejszych, jednak częściej umożliwia uzyskanie dobrze płatnej posady w przyszłości. Jeżeli chodzi o politechniki, jednym z najbardziej uczęszczanych kierunków jest informatyka (poznaj szczegóły). Dzieje się tak ponieważ obecnie właściwie w każdej branży potrzebni są pracownicy zaznajomieni z technologiami komputerowymi oraz programiści. Kierunek ten można studiować też na uniwersytetach, jednak sposób nauczania jest odrobinę inny.Studia podyplomowe (wybierz tutaj)
Interesującą alternatywą dla studentów nie wybierających się na studia (studia dla nauczycieli) doktoranckie są studia podyplomowe. Nierzadko bowiem oferują one kierunki nauczania, których nie ma na żadnej uczelni w standardowym trybie studiów. Poprzez studia podyplomowe można również uzyskać dodatkowe wymagane wykształcenie do danego zawodu, na przykład do pracy w bibliotece szkolnej, w której potrzebne jest wykształcenie bibliotekarskie oraz pedagogiczne.