Ile kosztuje sanatorium, jakiego rodzaju uzdrowisko w naszym kraju wybrać? Przewodnik kuracjusza

Posted on 19/02/2020 7:42am

Które kurorty w Polsce należy odwiedzić, komu przysługuje pobyt w uzdrowisku, jak dużo to kosztuje oraz jak długo się czeka?


Polscy seniorzy do sanatoriów podróżują od lat a także miewają na ich temat różne opinie.
turysta
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com


Z jednej strony jest to najtańsza alternatywa urlopowa - dzięki dofinansowaniu NFZ albo ZUS na trzytygodniowy pobyt w jakimś z kurortów w Polsce nie wydaje się sporzej aniżeli paręset złotych. Z drugiej - takowe niedrogie wczasy mają swe niezbywalne minusy. Uzdrowiska są często żywcem przeniesione z przeszłego systemu, jadło jest marne, a na samo skierowanie do sanatorium oczekuje się całymi miesiącami. Do NFZ-tu, który to deleguje emerytów do uzdrowisk, kolejka jest niezmiernie długa. Zdarza się, iż na termin odjazdu do kurortu w Polsce należy oczekiwać od 16 do 18 miesięcy. Skierowanie wystawia lekarz konsultant, który na podstawie załączonych przez rencistę wyników badań stwierdza zasadność pobytu w uzdrowisku oraz proponuje wariant i miejsce kuracji. Dorośli mają prawo korzystać z sanatorium nie częściej aniżeli raz na dwa lata. W lepszej sytuacji są jednostki, jakie nie są jeszcze na emeryturze jak też wciąż pracują. Wtenczas mogą skierować się do ZUS-u, który opłaca cały turnus (nawet 24 dni!) z zabiegami, wyżywieniem, kwaterą oraz transportem. Uzdrowisko Dąbki oferuje rozmaitego rodzaju zabiegi i jest nierzadko wybieranym ośrodkiem kuracyjnym.


Specjaliści akcentują, iż wyjazd do uzdrowiska ma same pozytywy: Dzięki dobrze zaaranżowanemu pobytowi w uzdrowisku pacjent prędzej powraca do zdrowia.
Przebywanie w gronie innych pacjentów czy ozdrowieńców, zajęcia grupowe, nowe komitywy, przydają chęci do życia. Sanatorium Dąbki to też świetny pomysł na niedrogi urlop.

Tags: transport, prawo, wyjazd