Dlaczego wybór profesjonalnych mebli do laboratorium jest tak kluczowy?

Posted on 22/02/2024 8:56am

Laboratoria to specyficzne obiekty, w których występują specjalne uwarunkowania fizykochemiczne. Chociaż poszczególne placówki badawcze są zróżnicowane pod względem wykonywanej pracy, jedna kwestia pozostaje bez zmian: żeby praca w laboratorium przebiegała sprawnie i bezpiecznie, muszą zostać zagwarantowane sprzyjające warunki.Z tego też względu urządzenie laboratorium to bardzo ważne zagadnienie, do którego musimy podejść rozsądnie i rzetelnie.
Stare laboratorium
Author: d.s.p
Source: http://www.flickr.com
Każde laboratorium będzie wymagało nieco odmiennego wyposażenia. Specyfika danych prac badawczych zmusza do nabycia odpowiedniej maszynerii i narzędzi oraz materiałów. Tym, co jest obecne w każdej placówce tego rodzaju są natomiast meble do laboratorium. Nie mogą to być zwyczajne, powszechnie stosowane szafki oraz stoły, gdyż muszą się one odznaczać ściśle sprecyzowanymi właściwościami. Meble laboratoryjne muszą być przede wszystkim odporne na zanieczyszczenia, uszkodzenia i na oddziaływanie stosowanych w pomieszczeniu środków chemicznych - meble do laboratorium. W celu zapewnienia pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, trzeba również zatroszczyć się o ogniotrwałość mebli. Najlepszym – choć jednocześnie najbardziej kosztownym – rozwiązaniem jest kupno mebli stalowych. Takie meble będą pożyteczne przez długie lata. Tańszym rozwiązaniem są meble z płyt wiórowych laminowanych, tutaj jednak należy liczyć się z pozorną oszczędnością, gdyż po stosunkowo krótkim czasie intensywnej eksploatacji, takie meble wymagają wymiany ( Prolab).Poza cechami, związanymi z odpornością, należy zwrócić uwagę na to, aby meble do laboratorium w znacznej mierze ułatwiały i przyspieszały pracę analityków. Blaty robocze nie mogą mieć zbyt małej powierzchni, meble muszą zagwarantować błyskawiczny i wygodny dostęp do używanych przedmiotów, meble powinny też być dobrane do wielkości stosowanego w laboratorium sprzętu i aparatury. Nie można zapomnieć o możliwości doświetlenia stanowisk pracy – niektóre meble laboratoryjne mają standardowo przygotowane podświetlenie blatów, lub mieszkanie do wynajęcia na weekend wrocław półek, jeżeli jednak wytwórca nie przewidział takiego rozwiązania w meblach, które sobie upodobaliśmy, obowiązkowo trzeba się dowiedzieć, czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian.

wyposażenie laboratorium
Author: DLR German Aerospace Center
Source: http://www.flickr.com
Meble specjalistyczne do laboratorium to dość duży koszt, jest to jednak inwestycja, która jest opłacalna, ponieważ prawidłowo wybrane umeblowanie sprawia, iż praca jest wydajniejsza. W dobrze urządzonych laboratoriach łatwiej o zachowanie porządku oraz o zagwarantowanie pracownikiem bezpiecznych warunków pracy.

Tags: meble, Wyposażenie, Laboratorium