Co to jest kung-fu? Czy właśnie tym, co znamy z filmów? Na pewno nie, ponieważ to bardziej zawiłe

Posted on 28/02/2019 9:19am

W drugiej połowie dwudziestego wieku w krajach Europy Zachodniej zaczęto nazywać kung-fu chińskimi sztukami walki. Co ciekawe jednak, w samych Chinach zaś określa się je całkowicie odmiennym terminem - wushu. Co więcej, zakres jej stosowania nie pokrywa się ze zwyczajowym zakresem użycia tego terminu na Zachodzie.

Wushu możemy rozdzielić na współczesne wushu, które dokładnie jest definiowane jako xiandai wushu, wushu sportowe a także tradycyjne. Na Zachodzie niestety do dzisiaj istnieje pewne nieporozumienie, gdyż kung-fu kojarzy się tylko i wyłącznie ze sportowym wushu. Tymczasem xiandai wushu/jingsai wushu to faktycznie dyscyplina sportowa o aspiracjach olimpijskich.

trening kung fu
Author: Michael Cannon
Source: http://www.flickr.com
I tu istnieje podział na zdefiniowane formy, tak więc można powiedzieć o typach bardziej akrobatycznych, jak changquan, na drugim biegunie nanquan, czyli bardziej ustalone pozycje i mniejsza ilość akrobacji, za to o wiele więcej siły fizycznej. W takim rozumieniu wyróżnia się jeszcze kolejny sposób, jak taijiquan, w jakim najważniejsze są ruchy miękkie, pełne gracji, bardzo często wykonywane są bardzo wolno. Stosowana jest także konkurencja sanda/sanshou, jest to pewien rodzaj walki w rękawicach i ochraniaczach (przykładowo na korpus). Jest dość zbliżona do kick-boxingu, lecz z dosyć znacznym używaniem rzutów oraz zepchnięć z podestu na którym odbywają się walki. W zawodowej klasie wykorzystuje się mniejszą ilość ochraniaczy, zaś stosuje się dodatkowo uderzenia kolanami.kung fu dla dzieci
Author: Michael Cannon
Source: http://www.flickr.com
Styl chuantong wushu (dyscyplina, którą w krajach zachodu określa się kung-fu) nie jest pewną dyscypliną sportową. Nie jest również jedną sztuką walki, gwarantuje bowiem bogactwo różnych systemów, jakie są oparte na różnych koncepcjach i zasadach. To bogactwo faktycznie jest wielkie, co sprawia, że powszechnie poznane klasyfikacje stanowią nadmierne uproszczenie. Niemniej, czasem takie uproszczenie jest niezbędne, aby poznać wielość form tej rewelacyjnej sztuki walki. W naszym kraju jest parę szkół, w których jesteśmy w stanie się nauczyć tej sztuki ciekawe odwiedź ten portal http://collegium-novum.pl zapraszamy walki. Najlepsze są w Warszawie, jak kung fu Warszawa Ursynów, szkoła z wieloletnią tradycją, jaka wytrenowała już wielu pasjonatów tej ciekawej dyscypliny. Kliknij tu:

Tags: Taijiquan, sztuki walki, kung-fu, wushu, kick-boxing