Co powinniśmy zobaczyć w Zakopanem będąc na wycieczce

Posted on 21/12/2021 11:26am

Giewont jest szczytem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masyw złożony jest z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) a także Długiego Giewontu (1876 m), co daje łącznie długość 2,7 km. Między nimi znajdują się przełęcze – Przełęcz Giewoncka między Wielkim i Małym Giewontem, Kondracka, do jakiej opadają południowe pochylenia Wielkiego Giewontu oraz Wielki Upłaz, w jaki wtapiają się południowe pochyłości Długiego Giewontu.

Co więcej między Wielkim i Małym Giewontem możemy dostrzec następną – Szczerbę o wysokości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie powoduje, że jest to jeden z bardziej niebezpiecznych szczytów po polskiej stronie Tatr. Giewont usytuowany jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między czterema dolinami – Bystrej, Małej Łąki, Kondratową a także Strążyską.
wycieczka w górach
Author: nie
Source: pixabay.com
Dojście na wierzchołek realne jest od strony południowej, pochyłości północne są nieosiągalne. Ponad szczytem Giewontu wznosi się krzyż o wielkości piętnastu metrów. Przy dobrej widoczności jest on spostrzegany z najodleglejszych zakamarków Zakopanego. Jest to dar od obywateli Zakopanego ufundowany w 1900 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa. Baśń o Śpiącym Rycerzu. Niektórzy nie mają obiekcji, Giewont to nikt inny, jak Śpiący Rycerz, jaki czuwa nie wyłącznie nad Zakopanem, ale też nad całą Polską i z całą pewnością zbudzi się, kiedy ta będzie w niebezpieczeństwie. Z Giewontu roztacza się cudowny widok tak na Zakopane, jak również na tatrzańskie wierzchołki.

Nasze kolejne artykuły są tak samo pociągające, co ten. Zatem wejdź w link tutaj meksyk last minute i czytaj szczegółowe posty. Zapraszamy!

Jeżeli aura będzie nam sprzyjać z całą pewnością dojrzymy Babią Górę oraz Gorce, zaś zerkając na południe także Czerwone Wierchy.



Trzeba pamiętać, że jeśli tylko aura się zepsuje, a już na pewno,
góry zimą
Author: nie
Source: pixabay.com
gdy rozpocznie się burza, powinniśmy czym prędzej, jednakże z zachowaniem wszelkiej ostrożności zejść z wierzchołka – ryzyko uderzenia pioruna jest duże. Giewont jest bardzo niebezpieczną górą zaś gros podróżników traktuję ekskursję na niego jako spacerek.
Przed wybraniem się na Giewont koniecznie skontrolujmy okoliczności pogodowe – kiedy zapowiada się na burzę, lepiej wybierzmy przechadzkę po Krupówkach. Podczas wchodzenia na szczyt powinniśmy zachować ostrożność – co roku dochodzi w tej okolicy do nieszczęść, z przyczyny niefrasobliwych podróżników, którzy spadają w urwiska. Pomimo że wejście na wierzchołek w sezonie zimowym nie jest zakazane, to jednakże się je odradza – decydują się na nie jedynie dobrze przygotowani kondycyjnie a także sprzętowo taternicy. Nim wyjedziesz sprawdź noclegi w Zakopanem (nasz propozycja: odwiedź stronę).

Tags: pogoda, Giewont, park narodowy