Co dają nam Bieszczady? Z jakiego powodu właśnie tam powinniśmy się wybrać?

Posted on 16/02/2021 7:32am

Bieszczady, mimo dosyć małej gęstości zaludnienia, były miejsce zamieszkałym już w czasie neolitu. Interesujące zjawisko, szczególnie iż duża część starych osad z czasem zyskiwała na znaczeniu i powiększała się do wielkości ogromnych obecnie metropolii, a tego w Bieszczadach po prostu nie ma.


bieszczady
Author: Przemyslaw Kozuch
Source: http://www.flickr.com
Z innej strony, obserwując te miejsca, na Bieszczady atrakcje, czyli przystępne niskie góry, ogromne tereny leśne oraz przestronne połoniny, wydają się one idealnymi miejscami do osiedlenia się oraz przebywania w tamtym miejscu, a dodając do tego dostępność zwierzyny łownej (nawet dzisiaj Bieszczady zamieszkuje sporo ginących, niespotykanych gdzie indziej w naszym kraju, rodzajów zwierząt) nie widzi się niczego zaskakującego w tak starym osadnictwie. W dużej liczbie bieszczadzkich miejscowościach prowadzono badania archeologiczne, odnaleziono tam ślady kultury łużyckiej, a nawet bogate wpływy celtyckie - odwiedź więcej.

Bliższe współczesności osadnictwo datuje się na okres średniowiecza: pojawili się tam przybysze z innych części Polski, Węgier oraz Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy).

Prezentowana na niniejszej witrynie tematyka jest dla Ciebie godna uwagi? Jeśli tak, to kliknij tu i zobacz poza tym więcej w opracowaniu (https://www.osadanaochodzitej.pl/wirtualny-spacer.html)!

Dużo wsi i małych miejscowości bieszczadzkich założonych zostało właśnie w tamtych czasach: pierwotna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach. Na Bieszczadach krwawe piętno odcisnęły starcia z ukraińską partyzantką (UPA) oraz bardzo tragiczna w skutkach akcja Wisła – duża akcja mająca na celu przesiedlenie ludzi, w której wyniku własne rodzinne domy była zmuszona opuścić większość pierwotnych mieszkańców Bieszczad. Obecni mieszkańcy to przede wszystkim osadnicy z innych rejonów Polski.


Bieszczady
Author: Andrzej Wójtowicz
Source: http://www.flickr.com
Po traumatycznych przejściach Bieszczady jednak się podniosły: dziś, wciąż z rysem typowym dla bieszczadzkiej dzikości, są coraz popularniejsze pod względem turystycznym. Infrastruktura wzięta ze współczesności daje pełną dostępność rozrywek typowo górskich, wodnych i klasycznych miejskich rozrywek. Dzisiaj wypoczynek w tym miejscu to duża radość dla gości z Polski oraz zagranicy (przeczytaj artykuł atrakcje Bieszczadów). Nie jest to jeszcze aż tak skomercjalizowany region, więc ten, kto szuka spokoju i odpoczynku pośród dźwięków natury, odnajdzie je w Bieszczadach.

Tags: góry, infrastruktura, osadnictwo